Zodpovedné podnikanie ESG 2025
Banky už teraz pri poskytovaní úverov žiadajú od svojich klientov rôzne údaje o ich podnikaní vo forme dotazníkov a dá sa predpokladať, že budú neskôr zohľadňovať informácie uvedené vo výročných správach. Tie budú verejné a budú sa dať porovnávať. Potom si budú môcť obchodní partneri aj banky vyberať, s kým budú spolupracovať alebo komu poskytnú financie. Môže sa tak stať, že banka nebude chcieť firme poskytnúť štandardný úver. Zároveň to ale môžu využiť tak, že oslovia firmu so „špinavou“ výrobou a nižším ESG ratingom a ponúknu jej možnosť financovania zelenej transformácie.
Ako si môže firma rating zlepšiť?
V prvej fáze odporúčam identifikovať si stratégiu, kde sa firma v danej chvíli nachádza a čo a akým spôsobom chce dosiahnuť. Možno už niektoré opatrenia v oblasti udržateľnosti vykonáva, možno niektoré potrebuje zaviesť. Potom si treba stanoviť dáta, ktoré je nutné sledovať, aby bolo možné zhodnotiť, či sa stanovený cieľ darí spĺňať. Ak chce firma napr. menej produkovať CO2, musí sledovať, akú má produkciu teraz a stanoviť si, ako chce zníženie dosiahnuť. Určiť si istú stratégiu, kam chce smerovať. Je ale podľa mňa kontraproduktívne, ak sa firma zameria na zlepšenie ratingu len v jednej oblasti. Skôr má význam nastaviť si stratégiu z pohľadu viacerých oblastí (aj „S“ a „G“).
ESG audit: kto ho môže robiť a ako prebieha?
Viete uviesť aj konkrétne príklady opatrení, ktorými si firma môže skóre zlepšiť?
V oblasti „Environment“ môže ísť o zníženie spotreby energií, zavedenie cirkulárnej ekonomiky, riešenie nakladania s odpadmi (napríklad, ak má firma jednorazové palety, tak im môže hľadať ďalšie využitie a znižovať svoju uhlíkovú stopu). V oblasti „Social“ to môže zasa byť odstránenie rodovej nerovnosti, zavedenie transparentného hodnotiaceho systému zamestnancov. V časti „Governance“ je to napr. zlepšenie procesov v oblasti riadenia firmy za účelom plnenia legislatívnych povinností alebo zavedenie etického kódexu či predpisov, ako bojovať proti korupcii.
Akú máte skúsenosť z praxe – zaoberajú sa už firmy zberom dát či zavádzaním opatrení?
Postupne áno. Ale pre niektorých táto téma už začína byť obťažujúcou. Pojem „ESG“ sa na nich valí zo všetkých strán. V praxi sa tým ešte len začínajú zaoberať, ale odrádza ich, že je to pomerne komplexná téma, ktorí si bude vyžadovať veľké nasadenie zdrojov.
Čo firmy riešia najčastejšie ako prvé? Ktorou oblasťou sa najviac zaoberajú?
Zvyčajne začínajú tým, ako znížiť spotrebu energií. Napríklad, ak majú energeticky náročnú výrobu, hľadajú spôsoby, kde šetriť. Vie im to totiž pomôcť aj finančne. Následne sa zameriavajú na tvorbu CO2 emisií (ako ju vedia eliminovať – menej cestovať autom, kúpiť do vozového parku elektromobily, využívať viac verejnú dopravu, obmedziť cestovanie lietadlom atď.). V ďalšom kroku sa niektoré firmy venujú oblasti spoločenskej zodpovednosti. Pracujú s komunitami na mieste ich pôsobenia. Prípadne podporujú znevýhodnené skupiny, nadácie a neziskové organizácie.
Oplatí sa robiť tieto opatrenia aj dobrovoľne?
Odhliadnuc od toho, že aktivity v oblasti ESG môžu vyžadovať obchodní partneri či banky, môžu pre firmu znamenať tiež konkurenčnú výhodu. Nová povinnosť si vyžiada investíciu, pozor aj na pokuty.
ESG vykazovanie má podliehať overeniu zo strany audítora. Čo je dôležité pre firmu v tejto súvislosti vedieť?
Overenie bude povinné, nakoľko sa informácie o udržateľnosti budú vykazovať v rámci výročnej správy. Môže ísť o rovnakú osobu alebo spoločnosť, ktorá overuje účtovnú závierku, no tiež to môže byť iný audítor, ktorý overí len časť výročnej správy venovanú ESG vykazovaniu. Dôležité je povedať, že na to, aby mohol audítor overovať údaje o udržateľnosti, musí mať samostatnú licenciu. My, ako audítori, preto teraz prechádzame školeniami, aby sme vedeli, ako máme pristupovať k overovaniu týchto nefinančných údajov. Spoločnosť by si preto mala dať pozor na to, či audítor má zodpovedajúcu licenciu a či absolvoval príslušné vzdelávanie.
ESG audit: kto ho môže robiť a ako prebieha?
S akými nákladmi by mali firmy počítať v súvislosti s ESG vykazovaním?
Pre veľké spoločnosti môže ísť o náklad vo výške desiatok až stoviek tisíc eur ročne. V prípade menších spoločností môžu byť náklady v stovkách až tisícoch eur. Do toho sa dajú započítať náklady na interných zamestnancov, ktorí sa budú problematike venovať, nastavenie procesov pre zber dát, prípadné licencie na nové softvérové riešenia, náklady na externých expertov a, samozrejme, aj náklady na overovanie týchto informácií.
Čo hrozí firmám, ktorých sa ESG vykazovanie týka, za nesplnenie tejto povinnosti?
Môžu dostať pokutu za neplnenie zákona o účtovníctve. Výška bude závisieť od závažnosti porušenia. Môže ísť o sumy až do dvoch percent majetku spoločnosti, najviac však 1 mil. eur.
Zdroj:
https://www.podnikajte.sk/zakonne-povinnosti-podnikatela/esg-reporting-na-slovensku-od-2025
Autor:
Libuša Removčiková